Українська виноробна галузь матиме власну «Дорожню карту»

Проєкт ІТС, Торгово-промислова палата України та ГС «Асоціація садівників, виноградарів та виноробів України» зібрали експертів для обговорення розробки «Дорожньої карти розвитку виноградно-виноробної галузі України».

Захід відбувся 5 серпня у Києві, у ТПП України.

Мета першої зустрічі за участі представників галузі, органів влади, профільних асоціацій та зацікавлених сторін – почути думки зсередини, визначити реальний стан та спланувати подальші кроки.

За словами міжнародного консультанта ІТС Марко Тіггельмана, українському виноробству та виноградарству зараз «бракує єдиного голосу для презентації інтересів сектору».

«Для динамічного розвитку виноробства в Україні доведеться системно працювати з такими факторами як єдність та довіра. Виробники мають об’єднуватись, бо проблеми всієї галузі не зможе вирішити жоден винороб. Також важливо відповідати очікуванням споживача і працювати разом над репутацію українських вин», –зазначив пан Тіггельман.

«І чим швидше ми зорганізуємось і говоритимемо одним голосом, тим швидше ми адаптуємось до стандартів ЄС і зможемо краще розвивати сектор», – вважає міжнародний консультант ІТС.

Під час круглого столу відбулося обговорення багатьох нюансів українського виноградарства і виноробства: виробництво, сертифікація, ліцензування, брендування, просування, культура споживання, внутрішній ринок, експорт та багато інших.

Кожен учасник міг долучатися до дискусії, основні тези якої будуть узагальнені консультантами ІТС для подальшої роботи над Дорожньою картою.

Ми поспілкувалися з учасниками круглого столу і запитали про враження від заходу та настрій на подальшу співпрацю з розвитку українського виноградарства.

Олег Юхновський, голова Комітету підприємців агропромислового комплексу при Торгово-промисловій палаті України:

– Дуже важливо, що зустріч відбулася майже з усіма основними представниками виноробної галузі та з представниками органів влади, які безпосередньо працюють з галуззю, впливають на формування державної політики та розробку нормативно-правових актів.

Відбулася гарна дискусія. Вона непроста, ми це розуміли. Але вона відбувається на незалежному майданчику за підтримки Проєкту ІТС. Чудова презентація від Марко Тіггельмана: загальний огляд та оцінка ситуації, навіть попри те, що він поки мало поспілкувався з виробниками. Однак він виокремив дві ключові проблеми, які сьогодні є в галузі.

Перша – необхідність єдиного голосу, консолідація. Друга – довіра. Над цими проблемами потрібно працювати не тільки виноробам, а усім дотичним до цієї галузі.

Я переконаний, що за підтримки Проєкту ІТС, в процесі розробки Дорожньої карти така довіра мала б бути відновлена. За рахунок професійної дискусії. Гадаю, так і буде. Адже Проєкт фактично дає представникам галузі «вудку». Хто зацікавлений – буде активно співпрацювати і рухатися. Не виключаємо, що хтось і далі лишиться там, де є зараз. Але нам треба концентруватися саме на тих, хто хоче розвиватися, зацікавлений у промоції бренду українського вина, виходу на експорт, у підвищенні культури споживання в Україні.

Я задоволений, що галузь отримала потужного партнера в Проєкті ІТС. Тому необхідно максимально використати всі можливості. Звичайно, питань і проблем дуже багато. Але саме такий план, коли спочатку розробляється Дорожня карта з урахуванням багатьох позицій і пріоритетів вважаю правильним. Багато країн уже пройшли цей шлях. Тож і нам треба рухатись.

Наталя Каменева, доцент кафедри технології вина та сенсорного аналізу Одеської Національної академії харчових технологій, кандидат сільськогосподарських наук:

– Залишилися хороші враження від заходу. Вважаю, що підібрали гарного експерта в галузі виноробства, який добре розуміється в темі і може доступно пояснити. Гадаю, цю інформацію треба максимально поширювати серед малих виноробів. Зокрема, про ліцензії, про якість винограду і вина.

Вважаю, що ініціатива від ІТС дуже вдала і взагалі – великий плюс, що плодоовочевий проєкт звернув окрему увагу на виноградарство.

Погоджуюсь із Марком Тіггельманом у тому, що ми не повинні чекати доки змінюватиметься законодавство, а вже зараз доносити інформацію до виробників і споживачів, вчитися, змінюватись на краще.

Хочеться, щоб проєкт також допоміг створити низку практичних рекомендацій з вирощування винограду та основних технологій, сортів, розширення виноградарських зон, легалізації виноробів.

Володимир Печко, голова ГС «Асоціація садівників, виноградарів та виноробів України»:

– Маю сподівання, що напрацювання плану дій зі спасіння виноградно-виноробної галузі України дасть свої плоди. Українське вино є – українському вину бути!Запрошую до розробки Дорожньої карти інші галузеві об’єднання, які ще не долучилися. Дякую Марко Тіггельману за чудову презентацію.

Проєкт ІТС «Сприяння виходу малих і середніх підприємств плодоовочевого сектору на зовнішні ринки та включення їх у ланцюжки доданої вартості» поряд із підтримкою плодоовочевого сектору, протягом реалізації другої фази діяльності прагне сприяти розвитку українського малого виноградарства і виноробства, адже ця галузь протягом останніх років зазнала істотного економічного спаду. Проєкт фінансується урядом Швеції.

 

 

 

%d блогерам подобається це: