Партнери проекту ІТС отримали сертифікати GLOBALG.A.P.

Два фермерські господарства з Миколаївської області – «Владам» і «Мельник» – нещодавно завершили сертифікацію своєї продукції за міжнародним стандартом GLOBALG.A.P.

Що таке GLOBALG.A.P.?

Це визнана у всьому світі серія стандартів, що встановлюють практики ведення сільського господарства. Виробники демонструють свою відповідність вимогам стандартів GLOBALG.A.P. за допомогою сертифікації.

Для споживачів і підприємств роздрібної торгівлі сертифікат GLOBALG.A.P. означає підтвердження того, що продукт відповідає належному рівню безпеки і якості, виготовлений з дотриманням екологічних норм, з турботою про здоров’я і безпеку працівників, стан навколишнього середовища.

GLOBALG.A.P. – це сертифікація не кінцевого продукту, а технології виробництва, починаючи від посадкового матеріалу чи насіння, добрив і пестицидів до післязбиральної доробки та зберігання, якщо вони є.

Як отримують сертифікат?

Консультантка з питань сертифікації виробництва за стандартом GLOBALG.A.P. Ніна Дмитраш говорить, що отримання такого сертифікату – тривалий процес. У випадку з господарствами «Владам» і «Мельник» це зайняло близько року.

«Спочатку ми провели первинну оцінку на відповідність вимогам стандарту GLOBALG.A.P. і побачили всі точки, які потрібно виконати. Далі розроблялась форма документів для ведення на підприємстві, а вони заповнювали інформацію. Ми також проводили тренінги по інтегрованій системі захисту рослин, по системі НАССР, по використанню добрив, охороні праці, гігієні, наданні першої медичної допомоги», – пояснює Ніна Дмитраш.

Щоб отримати сертифікат виробник повинен підтвердити якість і безпечність вирощеної продукції, а також те, що вироблені продукти харчування не шкодять здоров’ю споживачів та сільськогосподарським виробникам, що процес виробництва не має негативного впливу на навколишнє середовище.

Крім того, підтвердити обмеження використання засобів захисту рослин й забезпечити відповідальність по відношенню до охорони здоров’я та безпеки працівників.

Сертифікат GLOBALG.A.P. – це книжка, яка складається з контрольних точок, які мають критерії відповідності. Щоб виробникам плодоовочевої продукції отримати сертифікат, треба привести у відповідність 89 основних, 114 другорядних і 15 рекомендаційних точок.

Що говорять підприємці?

«Ми співпрацюємо з компанією Sandora, реалізуємо їм томати і моркву. Це мотивувало нас отримати сертифікат GLOBALG.A.P. Цього року ми отримали сертифікат по вирощуванню моркви. Наступного року плануємо по томатах. Проходити сертифікацію вперше – це складно. Здається, розумієш усі вимоги і як їх досягти, але на практиці не все так просто», – говорить представник ФГ «Мельник» Микола Мельник.

«В цьому процесі нам допомагала експерт Ніна Дмитраш, ми вдячні їй за корисні консультації. Наступного разу, коли знову будемо проходити сертифікацію і підтверджувати свій рівень, ми будемо враховувати ці поради», – каже Микола Мельник.

Заступник директора з розвитку ФГ «Владам» Олексій Кузьменко зазначає, що пройти сертифікацію GLOBALG.A.P. їм порадили консультанти ІТС.

«Це була дуже вчасна підказка від проекту ІТС в Україні. Ми зрозуміли, що нам це потрібно, коли побували на кількох міжнародних виставках. Без цього сертифікату закордоном нас важко помітити. А сертифікація відкриває перед нами нові можливості на міжнародних ринках», – говорить Олексій.

«Важливо було переконати наших спеціалістів, що процес виробництва буде організовано інакшим чином. Адже сертифікація дозволяє добре організуватися всьому колективу на підприємстві, систематизувати всі процеси, довести до порядку. Плюс це піклування про навколишнє середовище, безпеку працівників, більш правильний підхід до санітарно-гігієнічних норм та багато інших параметрів, – зазначає Олексій Кузьменко. – На цьому етапі нам допомагали консультанти ІТС Владислав Фалєєв і Ніна Дмитраш, за що ми їм дуже вдячні».

Переваги

GLOBALG.A.P. стає обов’язковим стандартом, оскільки сьогодні більшість підприємств роздрібної торгівлі вимагають даний сертифікат у якості доказу застосування рекомендованих практик сільського господарства.

Наявність сертифікату GLOBALG.A.P. дає низку переваг перед конкурентами. Зокрема:

  • демонстрація відповідності продукції рекомендованим практикам ведення сільського господарства або рибництва;
  • посилення довіри з боку споживача;
  • вихід на цільові ринки;
  • підвищення ефективності та конкурентоспроможності на ринку;
  • впровадження процесів постійного вдосконалення;
  • скорочення кількості перевірок (інспекцій другої сторони) фермерських господарств.

Ніна Дмитраш зазначає, що GLOBALG.A.P. забезпечує прозорість процесу виробництва продукції, дає змогу відстежити її походження: виробник, ділянка, де росла продукція, застосовані засоби захисту, добрива та інші показники.

«Сертифікат GLOBALG.A.P. не є вимогою, але це свого роду паспорт для виходу на зовнішні ринки, – каже Ніна Дмитраш. – Роздрібні торговельні мережі працюють переважно з виробниками, які мають цей сертифікат».

%d блогерам подобається це: